United Group: Стремим се към въглеродна неутралност до 2040 г.
Медийната група представи инициативата, в която инвестира 120 млн. евро и с която ще спести 120 хил. тона въглеродни емисии
Водещата телекомуникационна и медийна група в Югоизточна Европа United Group се включва в производството на зелена енергия с мащабен проект в България. Целта на компанията с инициативата е елиминиране на 120 000 тона въглеродни емисии и постигане на въглеродна неутралност до 2040 г, стана ясно на събитие, организирано от групата.
„Бързата дигитализация на икономиката в световен мащаб покрай развитието на изкуствения интелект се осъществява от центрове за данни, които консумират 10 пъти повече енергия от традиционните центрове“, коментира Желко Батистич, вицепрезидент, отговарящ за технологиите в United Group. Той допълни, че България е една от страните с огромен въглероден отпечатък в Европа заради производството на енергия от въглища и това засилва необходимостта да се осигурят местни възобновяеми източници на енергия.
Инвестицията на United Group в България възлиза на 120 млн. евро и включва изграждането на три фотоволтаични електроцентрали и един вятърен парк.
Заедно тези проекти ще произвеждат около 310 000 мегаватчаса годишно. До 2027 г. те ще генерират 160% от електроенергията, необходима за дейността на групата в България или 65% от общото потребление на електроенергия на United Group, разкри главният изпълнителен директор Виктория Боклаг.
За капацитета на самите съоражения говори и Боян Кършаков, директор „Енергиен мениджмънт“ на United Group. Той определи първата и вече действаща ФЕЦ-Могила като най-емоционална, тъй като чрез нея групата влиза официално на енегрийния пазар. По думите му тя намалява емисиите на парникови газове с над 4700 тона годишно - или произведеното от 1000 автомобила количество въглероден диоксид.
Вторият соларен проект е в Бараково, стратегически разположен между две основни пътни артерии в Югозапада. Планирано е инсталиране на батериен комплекс с капацитет от 14.4 мегаватчаса.
В Грамада е и най-голямата централа, която инвестицията обхваща, като по думите на Кършаков „на този обект ще се срещнат технологии от две различни поколения“. Модерният соларен парк ще работи с действащи радиоантени, като заедно с това ще бъде изграден и батериен комплекс от последно поколение с капацитет от 54 мегаватчаса.
Най-мащабна в проекта е вятърната електроцентрала в Кремена. Структурата ѝ състои от 15 вятърни турбини, които ще произвеждат количество чиста зелена енергия, достатъчно за покриване на нуждите на над 48,000 домакинства. Нейният потенциал се разкрива през зимата, когато консумацията на енергия е най-голяма.